Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie plemene

5. 3. 2009
 
Anglický bulteriér je potomkem starých bojových psů dogovitého typu. Tento typ psů byl zpravu uplatňván při lovech a posléze při zápasech. Až do roku 1835 byly v Anglii oblíbenou zábavou právě psí zápasy. Nejdříve se jednalo o zápasy psa s medvědem, později o zápasy psů s býky a psů mezi sebou. Aby se docílilo co nejlepšího bojového plemene, křížili se různá plemena psů – směsice buldoků a teriérů tvořila ty nejzavilejší psy. Teriéři, jak je známo byli menší psi, kteří se chovali za účelem lovení krys a jiné škodné. Tehdejší buldoci byli obratní vytrvalí psi se širokým hrudníkem, širokou lebkou a silnými čelistmi.
Dnešní bulteriér tedy vznikl křížením různých druhů teriérů a buldoků – tak zvaných „bull and terrier“.Nekladl se přílišný důraz na exteriér, důležité bylo to, že pes byl vždy připraven usmrtit cokoli. Cílem tehdejšího chovu bylo získat pro zápasy psy, jejichž morda by byla ke kousání a trhání uzpůsobena lépe něž morda buldoka. Takový typ psa se vyskatoval již kolem roku 1820 a nazýval se „paddington bullterrier“.
O vyšlechtění bulteriéra ze stávajících psů se mimo jiné velmi zasloužil James Hickins v druhé polovině 19. století. Jeho psi byli velmi úspěšní jak na výstavách tak v bojových arénách. Jeho cílem bylo vyšlechtit bílého bojového teriéra, což se mu nakonec podařilo. Není pochyb o tom, že se dříve těmto psům kupírovaly uši. Po zákazu kupírovaní se chov ubíral cestou k uším měnším, až se dosáhlo uší vzpřímených.
 

Náhledy fotografií ze složky Bulíci